Przerośnięty trzeci migdał u dziecka - czy to poważne?
Jak prawdopodobnie większość osób wie, migdałki są częścią układu tkanki limfatycznej. Ich głównym zadaniem jest ochrona organizmu przez wirusami, bakteriami i zachorowaniem. Jednak bardzo często obserwujemy ich przerost, zwłaszcza u dzieci. Dotyczy to głównie trzeciego migdałka i wynika z faktu, iż układ odpornościowy dzieci nie jest jeszcze do końca rozwinięty, przez co musi bardzo intensywnie pracować. Bardzo często zdarza się, że po pewnym czasie sam wraca on do normalnego rozmiaru i nie musimy się o niego martwić. Jednak bywa i tak, że konieczna jest nasza interwencja - trzeba wtedy podjąć poważną decyzję o wycięciu przerośniętego trzeciego migdałka u dziecka.
Przerośnięty trzeci migdał u dziecka - objawy
Przede wszystkim, aby rozpoznać, że mamy do czynienia z tą przypadłością, należy obserwować objawy pojawiające się u dziecka. Pierwszym z nim jest oddychanie przez buzię, zazwyczaj niekontrolowane - podczas zabawy lub oglądania telewizji. Kolejnym są wady zgryzu, objawiające się zazwyczaj wysuniętymi jedynkami. Wynika to z faktu już wcześniej wspomnianego oddychania przez buzię, które powoduje zwężenie górnego łuku zębowego, a co za tym idzie - wysunięcie jedynek. Dodatkowo, niepokojącym symptomem, który może świadczyć o przerośniętym trzecim migdale u dziecka są problemy ze słuchem, które wynikają z pojawiania się płynu w jamach bębenkowych.
Jak widać, przerośnięty trzeci migdał u dziecka może być powodem wielu problemów zdrowotnych. Nie ma się jednak co martwić - jego usunięcie nie jest trudne.